Головна Сторінка » Останні новини » Раціональне надрокористування

Раціональне надрокористування

«Тернопільоблнадра» – комунальне підприємство Тернопільської обласної ради, створене відповідно до рішення облради в березні цього року. Мета – забезпечення належного економічного і соціального розвитку територіальних громад сіл, селищ та міст області, раціональне надрокористування, контроль за експлуатацією надр – багатства, яке в землі і має служити як нинішнім, так і майбутнім поколінням. Директором КП «Тернопільоблнадра» став Микола Салик, на якого й покладено обов’язки ефективної організації роботи комунального підприємства.


— Тернопільське обласне КП «Тернопільоблнадра» – об’єкт спільної власності територіальних громад області. Одне із наших першочергових завдань – забезпечити проведення інвентаризації земель запасу та оформлення правовстановлюючих документів на них з метою раціонального надрокористування, – каже Микола Степанович. – Інвентаризація земель на території Тернопільської області, де є корисні копалини, проводиться вперше, і це необхідний крок для чіткого розуміння ситуації з місцевими надрами і їх використанням. Направлено листи в територіальні громади Тернопільського, Кременецького та Чортківського районів щодо обліку земель, які використовуються для потреб, пов’язаних з розробкою надр. Ця інформація систематизовується і є відправною точкою в нашій практичній діяльності.


— Надрокористування пов’язане з наявністю спеціальних дозволів. Як це відбувається сьогодні?
— Наданням спецдозволів займається Державна служба геології та надр України (Держгеонадра, м. Київ) – центральний орган, якому належить виключне право надавати спеціальні дозволи на користування надрами. Враховуючи сьогоднішні зміни в адміністративно-територіальному устрої та значно збільшені повноваження територіальних громад, це вимагає корегування. Є прийняте сесією обласної ради звернення депутатів до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів щодо передачі обласним радам повноважень у частині надання спеціальних дозволів на користування корисними копалинами місцевого значення. Це дозволило б вивести з тіні незаконний видобуток корисних копалин, а відтак – наповнити місцеві бюджети за рахунок рентної плати, залучати інвесторів та створювати додаткові робочі місця. Окрім того, місцеві ради отримали б змогу укладати з надрокористувачами договори про соціальне партнерство для вирішення місцевих проблем.


– Які послуги фізичним і юридичним особам у питанні надрокористування може надавати комунальне підприємство, яке ви очолюєте, вже зараз?
— Спектр наших послуг широкий: проведення геологічної зйомки, пошуки та розвідка родовищ корисних копалин; обстеження перспективних земельних ділянок з метою виявлення нових покладів і родовищ корисних копалин; підготовка матеріалів на отримання спеціальних дозволів, гірничих і земельних відводів для користування надрами; консультації з питань надрокористування та інформація про надра Тернопільщини та України; інженерно-геологічні вишукування; бурові роботи для проведення геологорозвідувальних робіт та інженерно-геологічних вишукувань. Вже маємо в роботі рішення територіальної громади Тернопільського району про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, де наявні корисні копалини, у постійне користування. Після того, як проект землеустрою буде затверджено, наші фахівці готуватимуть пакет документів на отримання спеціального дозволу на користування надрами.


— Якими родовищами багата Тернопільщина? Чи дозволить інвентаризація земель запасу скласти більш чіткі орієнтири для майбутньої розробки родовищ?
— Знамениті пісковики Буданівського, Застіноченського, Застінківського, Лощинівського та Слобідського родовищ Теребовлянщини Тернопільського району; вапняки – Скала-Подільське, Старо-Збаразьке, Гаї-Розтоцьке, Новосілківське, Сидорівське, Полупанівське, Підгайчицьке, Дітковецьке та багато інших родовищ Чортківського, Тернопільського і Кременецького районів; відоме Завадівське родовище доломітів на Монастирищині Чортківського району; південь Тернопільщини це гіпси Пилипченського, Шишківецького, Тростянецького, Нирківського, Сковятинського , Бощівського, Головчинського родовищ Чортківського району і травертини Кривченського родовища Чортківського району та знамениті гіпсові печери – Кришталева, Вертеба, , Озерна, Оптимістична Борщівщини Чортківського району; північ Тернопільщини це будівельна крейда Підлісцівського і Цеценівського родовищ Кременецького району; значні поклади торфів Шумщини і Лановеччини Кременецького району.

Будівельні піски та цегельнщ-черепична сировина розвідані на всій території області в межах Тернопільського, Кременецького і Чортківського районів. Скляні піски розвідані на Бережанщині Тернопільського району.

Тернопільщина має значні ресурси мінеральних підземних вод різноманітного походження і мінерального складу й великі перспективи їх використання, а саме: води типу «Нафтуся», сульфатвміщуючі розсоли, сульфідні води, води без специфічних компонентів і властивостей, кремнисті, залізисті, йодні, бромні (питні),вуглекислі, содові бромні бальнеологічні води. В подальшому інвесторами можуть бути розвідані і освоєні родовища всіх перерахованих типів мінеральних підземних вод.

Крім того на Тернопільщині є розвідані родовища бурого вугілля, самородної сірки, бентонітових глин, карбонатної сировини для цукрової промисловості, цементної сировини, сировина для пористих заповнювачів; рудопрояви міді, марганцю, золота, заліза, фосфоритів які не мають промислових скупчень.

На даний час в межах Тернопільської області обстежено, розвідано і взято на Державний облік біля 300 родовищ та проявів корисних копалин, із них експлуатується біля 30%. Звичайно, що резерви є і достатньо великі. Для прикладу, зараз опрацьовуємо матеріали попередніх геологорозвідувальних робіт щодо пошуку пісків у 30-кілометровій зоні навколо Тернополя – потреба обласного центру в будівельних пісках надзвичайно велика.

Розробка корисних копалин, ефективне використання надр – процес, який вимагає значних капіталовкладень. Далеко не кожна громада сьогодні може собі це дозволити. Тому є пропозиція до територіальних громад області провести передачу вільних, не розпайованих земель під відкритими розробками, кар’єрами та відповідними спорудами комунальної форми власності до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області для більш ефективного використання. Це працюватиме на економіку і соціальний розвиток громад, а місцеві мешканці матимуть робочі місця.
Ганна МАКУХ